Archiv: !

Kynologický kroužek

Kdo je vedoucím kroužku?
Mgr. Jana Nastoupilová

Kdy?
Každou středu od 14.00 do 15.00 hodin.

Co tam děláme?
Zabýváme se povely základní poslušnosti psa tak, aby byl pes ovladatelný, také tím, jak o psa pečovat (povinné a nepovinné očkování, úrazy, nemoci, první pomoc). Zároveň i poskytnutím první pomoci v případě napadení člověka psem, možnostmi, jak trávit se psem aktivně volný čas (psí sporty, vycházky, krátké výlety) apod.

Ani chladné a nevlídné počasí neodradí členy kynologického kroužku od pravidelných schůzek. Zatím jsme se dozvěděli jak se o pejsky starat, čím je krmit a jak se starat o jejich očkování. Také to, kde je podle vyhlášky města Mostu možné nechat svého pejska proběhnout. Je to park Hrabák a Šibeník (naproti naší škole) . Vždy je však třeba mít svého psa pod dohledem a také musí mít košík. To, že po něm musíme uklidit je samozřejmostí. Naučili jsme se i několik základních povelů: ke mně, k noze a sedni. Takže až potkáte naší partu před školou nebo na Šibeníku, budete vědět, že patříme mezi ty zodpovědné pejskaře, kteří se chovají ohleduplně k svému okolí.


13.4.2011
Dnes jsme si zpestřili schůzku našeho kynologického kroužku a vydali jsme se na návštěvu opravdových kynologů. Viděli jsme jak se cvičí psi, kteří jsou poté využívání například jako služební (u městské policie) , k vyhledávání nebo k obraně osob. Bohužel nám velmi nepřálo počasí, takže i účast na výcviku byla menší. I tak jsme však měli možnost sledovat několik pejsků (například plemene bullteriér), kteří jsou s výcvikem spíše v začátku, o to více však mají nadšené páníčky. Psi sice budili respekt, ale bylo vidět, jak jsou nadšení, mají z této činnosti radost a jak vše probíhá spíše formou hry. Na závěr nám byl představen padesátikilový kříženec Nathan, který je pravý profesionál. Slouží totiž již několik let jako služební pes Městské policie.
Protože jsme již byli řádně promrzlí, museli jsme naše první setkání s „profíky“ zkrátit. Domluvili jsme se, že v příštích měsících opět nahlédneme pod pokličku výcviku psů a přijedeme znovu. Budeme si přát lepší počasí!

V měsíci květnu se nám v kynologickém kroužku objevili 2 noví členové- Kristýna Trlicová a psí člen jménem Jožka. Jožka patří do stejné „smečky“ jako Máša a její panička p.uč.Nastoupilová jí připravuje ke canisterapeutickým zkouškám. Žáci si měli možnost vyzkoušet jaký je rozdíl v ovládání zkušeného psa jakým je Máša a psího začátečníka jakým je Jožka. Je mezi nimi také rozdíl ve velikosti a v tom, že Jožka není čistokrevný pes, ale kříženec. Jožka se s dětmi rychle skamarádila.

Přesto že je 1. června Mezinárodním dnem dětí, rozhodli jsme se ho s naším kynologickým kroužkem oslavit tím, že uděláme radost opuštěným pejskům a jiným zvířátkům v Útulku pro opuštěná zvířata v Mostě-Rudolicích. Trochu se nám pokazilo počasí, ale protože nás hned tak něco nerozhází, náš malý výlet jsme v pořádku zvládli.
Po celou dobu se nám věnoval vedoucí útulku p. Šlégr a trpělivě odpovídal na všechny naše otázky. Dozvěděli jsme se mnoho informací o chodu útulku, o výchově a chování psa, ale i o jiných zvířatech. V útulku je v současné době 50 psů, několik koček, 2 sovy a holub.
Ještě jsme předali pár pamlsků a už byl čas se rozloučit, aby nám neujel autobus.
Návštěva se nám velmi líbila a i když je vidět, že je o zvířata skvěle postaráno, přesto bychom jim přáli, aby se nikdy do žádného útulku nemusela dostat. Přejme jim více štěstí, jistě se ještě uvidíme.

Mgr. Jana Nastoupilová