Archiv: !

Canisterapie

Na naší škole probíhá již několik let canisterapie.

Toto cizí slovo znamená, že probíhá nějaká činnost za pomoci a za přítomnosti psa.  Je využíváno toho, že pes je tvor, který nikoho nehodnotí, chová se přirozeně a komunikuje pomocí těla (držení uší, ocasu, celkový postoj) a také dovede, rychleji než my lidé, vycítit rozpoložení člověka.  

1x týdně přicházejí dobrovolníci ze sdružení Aaja, z.s., přivádí s sebou své čtyřnohé pomocníky pejsky a věnují se našim žákům. Mají připravené různé pomůcky a aktivity, od hlazení, česání, vodění psa na vodítku až po stavění boudy pro psa z molitanové stavebnice. Žáci mohou připínat psům na postroj několik vodítek, mohou jim podávat drobné pamlsky,  granulky jim mohou také schovávat do speciální psí hračky a s radostí sledovat jak pes najde dobrotu pomocí čichu, dále jim mohou házet aportovací míček, přetahovat se s přetahovadlem a další zajímavé věci. Samozřejmě je dalším přínosem to, že se rozvíjí kladný vztah ke zvířatům. 

Na závěr hodiny, když už jsou všichni unavenější, se psi s canisterapeuty věnují relaxačním činnostem, např. polohování. Těžko říct, která z vyjmenovaných činností je oblíbenější, jisté však je, že žáci i pedagogové mají takové hodiny velmi rádi a proto se těšíme na další spolupráci.

Děkujeme!

Mgr. Jana Nastoupilová